Slovenska delegacija je v petek, 6. aprila, na sedežu Južnotirolske ljudske sranke predala sveženj slovenskih podpisov za evrospko državljansko pobudo Minority SafePack. Podpisi so bili zbrani na celotnem teritoriju Furlanije Julijske krajine, kjer je zgodovinsko prisotna slovenska narodna skupnost.
Za slovensko delegacijo so bili prisotni Igor Gabrovec in Julijan Čavdek (SSk), Walter Bandelj (SSO) in Rudi Pavšič (SKGZ). S strani južnotirolske stranke SVP pa so se dogodka udeležili evropski poslanec Herbert Dorfmann, pokrajinska odbornica Martha Stocker, ki je bila dolga leta podpredsednica Fuen, novi senator Meinhard Durnwalder. Prevzema podpisov se je udeležil tudi predsednik pokrajine Bocen Arno Kompatscher, ki je tudi prevzel vso dokumentacijo in se zahvalil za doprinos k prodornemu uspehu evropske državljanske pobude Minority SafePack.
Med pogovorom pred predajo podpisov je izšlo skupno prepričanje, da je bil dosežen odličen rezultat, kar pa je šele prvi korak. Potrebno bo namreč slediti, kako bosta evropska komisija in parlament odgovorila na poziv več kot 1.200.000 državljanov, ki pripadajo narodnim in jezikovnih manjšinam. Minority SafePack je namreč ustvaril pomembno solidarnost in sodelovanje med narodnimi manjšinami v Evropi. Dosežen uspeh pa bo sedaj odprl razpravo o evropski zaščiti, ki bo morala vsekakor garantirati neko skupno raven. V tem smislu bosta morali Evropska komisija in Evropski parlament v kratkem predstaviti konkretne pravne akte za ovrednotenje in zaščito ogroženih jezikov, za pravice na ravni izobrazbe, za redno in nemoteno delovanje manjšinskih medijev ter za določeno teritorijalno avtonomijo.
Zmaga evropske državljanske pobude je torej le začetek pomembnega dela, ki bo v korist skoraj 50 milijonom evropejcem, ki pripadajo narodnim skupnostim in tudi skupni evropski kulturni dediščini.
Predstavniki SVP in slovenska delegacija so se dotaknili še drugih tematik, ki zadevajo zaščito narodnih manjšin. S senatorjem Meinhardom Durnwalderjem je bilo govora o potrebi po zagotovljenem predstavništvu in o sodelovanju s slovensko senatorko Tatjano Rojc. Aktualne so bile tudi volilne teme tako v zvezi z deželo FJk kot s pokrajino Bocen, kjer bodo volitve letos jeseni. Manjšine v Italiji so v tem trenutku zelo pozorne na politično dogajanje v parlamentu, ki bi lahko prineslo pomembne novosti.
Več na www.ssorg.eu